Ambasadoři

Ambasadory a ambasadorkami projektu jsou naši kolegové, odborníci, rodiče se zkušeností, politici a mnoho dalších, kteří stejně jako my usilují o změnu a věří, že je možná. 

Seznamte se s Našimi Ambasadory:

David a Michal Vaníčkovi, influenceři

Je vlastně zarážející, že v tak vyspělé kultuře, v jaké jako Evropané žijeme, musí někdo někde ještě přesvědčovat lékaře nebo sestry, aby mohl naplnit to, proč se kdy stal rodičem: starat se a dát pocit bezpečí svým dětem. Je skandální, že ještě dnes existuje personál nemocnice, které považují osoby tak moc blízké – jako jsou tátové a mámy – za obtíž. Děti mají právo na bezpečí a blízkost svých rodičů. Jako lajci a milující rodiče jsme přesvědčeni o tom, že psychická podpora je pro léčbu jakékoliv nemoci nebo zranění jen přínosná.

Zdeňka Šíp Staňková, Děti jsou taky lidi

Nemocnice a ordinace lékařů jsou místy, kde se zachraňují životy a zdraví dětí i dospělých. Moc bych si přála, aby to byla také místa, kde je vždy naprostou samozřejmostí empatie, soucit, pochopení a v neposlední řadě přítomnost rodičů u dítěte kdykoli a kdekoli je to jen trochu možné. Díky přítomnosti blízké osoby se děti mohou i v případě nepříjemných či bolestivých zákroků cítit v bezpečí. Víme, že přítomnost blízké osoby působí pozitivně na psychický, ale i fyzický stav dítěte. Rychleji se uzdravuje a je mnohem méně pravděpodobné, že si z nemocnice odnese trauma. Dítě a rodič prostě patří k sobě, i v nemocnici.

Lilia Khousnoutdinova, historička, aktivistka, máma

Jako máma si nedovedu představit, že by moje dítě muselo prožívat náročné a těžké chvíle v nemocnici a zároveň u sebe nesmělo nemít blízkého člověka, nejlépe rodiče, který ho může podpořit. Jsem pevně přesvědčena, že absolutní většina rodičů, nebo těch kdo o děti pečují může fungovat jako podpora a partner nejen pro dítě, ale i pro zdravotníky a může zdravotníkům ulehčovat jejich náročnou práci. Proto jsem si jistá, že kampaň za přítomnost rodičů a jiných osob, které o děti pečují je nesmírně důležitá a bude mít zcela pozitivní dopad.

Kristýna Leichtová, herečka

Každý rodič by měl vědět, že je jeho přítomnost u dítěte v nemocnici a při vyšetřeních naprosto legální a že dítě i rodič na to má ze zákona právo! Naše společnost má bohužel hluboko zakořeněný nezdravý respekt k autoritám v bílých pláštích. Jenže naopak, potřeby a traumata našich dětí, to je to z čeho bychom měli mít respekt! Kampaň podporuji, protože v informovanosti je síla a jen tak se může společnost měnit a ozdravovat.

PhDr. Olga Richterová, Ph.D., poslankyně

Děti potřebují své rodiče a blízké, když jsou nemocné. Sama jako máma vím, že moje přítomnost dětem navíc pomáhá psychicky. Díky přítomnosti rodičů děti obecně lépe spolupracují a vyšetření probíhají klidněji a rychleji. Personál má tak snazší práci a může se věnovat dalším pacientům. Z přítomnosti rodičů zkrátka benefitují jak děti, tak zdravotníci. Jsou totiž partnery v péči o dítě. Přála bych si, aby kampaň pomohla vyvrátit některé přetrvávající mýty ohledně přítomnosti blízkých osob. A aby se heslo, že rodič není návštěva, stalo realitou. Rodičovská láska totiž taky léčí.

Olga Lounová, zpěvačka

MUDr. Hynek Canibal, primář dětského oddělení Nemocnice Havířov

Bc. Ivona Mikulenková, vrchní sestra Nemocnice Havířov

MUDr. Marcela Peremská, dětská lékařka

Misha Lebeda, PR

Projekt „Být spolu je normální“ podporuji s hlubokým přesvědčením, že děti v nemocnicích potřebují nejen lékařskou péči, ale také lásku a blízkost svých rodičů. Přítomnost rodiny v těžkých chvílích může být lékem nejen na tělo, ale i na duši. Mým cílem je inspirovat veřejnost a pomoci vytvořit podmínky, kde bude rodičovská přítomnost samozřejmostí.

Tereza Salte, influencerka a podnikatelka, matka se zkušeností

Projekt, kterému z celého srdce důvěřují a podpořím ho, jak jen bude v mých silách. S naším rok a půl letým Matheem jsem zažila, jaké to je být na straně rodiče, který si musí vybojovat přítomnost u svého hospitalizovaného dítěte a přeju si, aby už to nikdy žádné dítě, ani rodič nemusel zažít.

Hana Turková, lékařka

Mgr. Pavlína Komedová, LL.M., advokátka a mediátorka

Podle Světové zdravotnické organizace je „zdraví“ definováno jako „stav tělesné, duševní a sociální pohody, nikoli pouhé nepřítomnosti nemoci nebo vady“. Dávno víme, že naše tělo není soubor jakýchsi organomechanických součástek fungujících nezávisle na tom, jak se cítíme. Rozumím, že se zdravotnická zařízení a jejich personál snaží maximálně soustředit na to, aby poskytli dobrou péči. Být zdravý ale neznamená mít zahojené jen rány na těle, ale nemít ani ty na duši. Způsobené třeba tím, že v době nemoci musí malí pacienti trpět bez podpory a obětí svých nejbližších. Umožnění přítomnosti rodičů tak musí být integrální součástí péče o zdraví dětí.

Marie Doležalová, herečka

To, co dělá Ágnes Bučinská Němečková s ČHV a HAM pro děti a jejich rodiče, mi dává dlouhodobě velký smysl. Lékaři jsou tu od toho, aby léčili těla. Dělají to dobře a člověk se nechce ocitnout v situaci, kdy mají v rukou zdraví nebo život jeho dítěte, ale někdy se to bohužel stane. V tu chvíli jsme tu od toho my, rodiče, abychom mysleli také na duši našeho dítěte, protože děti jsou malé a nedokážou ještě nahlédnout, že to co dělají lékaři, je jim prospěšné. I obyčejné nebo banální zákroky a postupy můžou být pro naše děti traumatizující, protože trauma nespočívá ve velikosti situace, ale v pocitu dítěte, že tomu nerozumí, a že u něj není jeho pečující osoba. Podporuji Ágnes a tuto sbírku celým svým srdcem, penězi, i svým ambasadorstvím.

Miroslav Vácha, záchranář a rodič se zkušeností

Miroslav Vácha je zdravotnický záchranář, absolvent Vyšší zdravotnické školy v Brně a
Kreativní pedagogiky na DAMU. Čtrnáct let působil na Zdravotnické záchranné službě Kraje
Vysočina, kde dodnes zastává pozici místopředsedy základní odborové organizace. Od roku 2020 je členem Zdravotní komise Kraje Vysočina, od roku 2022 pak také členem Výkonné rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Ve své kariéře absolvoval certifikované výcviky v psychosociální a intervenční péči, zaměřené na první psychickou pomoc kolegům i veřejnosti. Na záchranné službě byl rovněž lektorem vzdělávacího a výcvikového střediska. Především je ale otcem čtyř dětí a má osobní zkušenosti nejen jako zdravotník, ale i jako pacient a rodič. Díky těmto rolím vnímá zdravotnictví v celé jeho šíři a snaží se prosazovat vzájemný respekt, porozumění a podporu mezi zdravotníky, pacienty a jejich blízkými.

Hodnocení Ambasadorů

Pokud můžete pomoci, udělejte to prosím, protože neexistuje žádná malá částka, ani žádné malé sdílení, každá malá pomoc se sečte a dohromady podpoříme ty, co to nejvíc potřebují. Jako máma myslím často na jiné mámy, které mají nemocné děti, musí být v nemocnici, a nedokážu si představit, jaké je to pro ně může být. Podpořit tuto sbírku může být jedním ze způsobů, jak jim na dálku ukázat naši sounáležitost a podporu.“

Tereza Salte

„Každé dítě, kterému pomůžeme být v těžkých chvílích v nemocnici se svými rodiči, od nás dostává dar, který nejde vyčíslit. Dar důvěry v náš svět, dar dětského srdce, které prožilo těžké věci, ale nebylo u toho samo.“

Marie Doležalová

Jako táta čtyř dětí a zdravotník vím, jak důležité je, aby rodiče mohli být s dětmi ve zdravotnických zařízeních. Blízkost rodiče dává dětem pocit bezpečí, usnadňuje jejich léčbu
a přináší klid všem – dětem, rodičům i zdravotníkům. Bohužel se stále setkávám s neporozuměním, které vede ke zbytečným konfliktům a nejvíc ubližuje dětem. Podporuji
proto otevřený dialog, vzájemný respekt a přesvědčení, že být spolu je normální.

Miroslav Vácha DiS.,

Připojte se k nám pro lepší péči

Podpořte naši iniciativu a pomozte nám zajistit, aby děti a rodiče měli v nemocnicích svá práva a potřeby respektovány. Klikněte a zjistěte, jak se můžete zapojit do projektu Být spolu je normální.