Práva dětí v nemocnicích
Děti a rodiče mají právo na informace podávané takovým
způsobem, jaký odpovídá jejich věku a chápání.
Charta práv hospitalizovaných dětí /Charta EACH/
Klíčová práva dětí
Právo na přítomnost rodičů/ osoby blízké
Děti mají právo na to, aby jejich rodiče nebo blízké osoby byly přítomny během jejich hospitalizace vyšetření nepřetržitě.
Právo na informace
Děti a jejich rodiny mají právo být plně informováni o zdravotním stavu a léčebných postupech, tak aby jim rozuměli a mohli činit informovaná rozhodnutí.
Právo na respekt a důstojnost
Každé dítě má právo na respektující a důstojné zacházení, které bere v úvahu jeho individuální potřeby, přání s ohledem na jeho vyzrálost.
Právo na soukromí
Děti mají právo na soukromí během lékařských vyšetření a procedur, což zahrnuje i ochranu jejich osobních údajů.
Právo na hru a vzdělání
I během hospitalizace mají děti právo na hru a vzdělání, které jsou klíčové pro jejich rozvoj a pohodu.
Právo na ochranu před diskriminací
Děti mají právo na rovné zacházení bez ohledu na jejich původ, zdravotní stav nebo jiné charakteristiky.
Práva dětí v nemocnici
S nejčastějšími otázkami, se kterými se na nás rodiče obrací, velmi dobře pracuje metodický pokyn vydaný MZd v červnu 2023. Je bezpochyby dobré, že tento dokument MZd zpracovalo, ač je pravdou, že nepřinesl nic nového, co by již legislativa neříkala nejpozději od roku 2014. Zároveň je velmi důležité, že Metodický pokyn sjednocuje nemocnicemi někdy velmi odlišně vykládané právní normy.
Máma, táta, další osoby blízké
Příkladem situace, kdy dochází k extrémně odlišnému výkladu než předkládá například Ministerstvo zdravotnictví a mnozí nezávislí advokáti nebo Kancelář veřejného ochránce práv, je rozlišování práv a povinností matek a otců. Je dobré si uvědomit, že: otec je rodičem se stejnými právy a povinnostmi ve vztahu k dítěti, jako je matka dítěte.
Stále se bohužel v mnohých nemocnicích setkáváme s tím, že nemocnice umožní přítomnost jednoho rodiče nepřetržitě (primárně hovoříme o matce) a omezí přístup druhého rodiče na návštěvní hodiny, protože ten se dle výkladu nemocnice kvůli přítomnosti druhého rodiče návštěvou stává.
To je pohled, který je v rozporu nejen s § 28 zákona o zdravotních službách, ale také s občanským zákoníkem, kde se v § 865 uvádí, že rodičovská odpovědnost náleží oběma rodičům stejně. Omezit rodičovskou odpovědnost nebo zamezit rodiči v jejím výkonu může pouze soud.
Souvisejícím problémem je odmítavý postoj k přijetí otce/dědečka/pěstouna (pečující osoby) jako doprovodu dítěte, nebo umožnění jeho nepřetržité přítomnosti u dítěte. I toto je z výše uvedených důvodů protiprávní postoj, který nelze plošně aplikovat.
Je tedy zřejmé, že nelze plošně říci, že pokud je u dítěte jeden rodič, druhý se stává návštěvou a nelze mu umožnit neomezený přístup k dítěti a také, že nelze říci, že tolerovanou doprovázející osobou musí být žena.
Samozřejmě se bavíme o situacích, kdy nedochází k ohrožení dítěte rodičem, nebo k ohrožení ostatních pacientů, personálu nebo poskytnutí péče samotné.
Pokud dojde k omezení přístupu z důvodů ochrany personálu nebo pacienta či dítěte konkrétních rodičů, buď pouze na jednu osobu (například otec se dostavil do nemocnice podnapilý a situace působí tak, že dítě je otcem týráno nebo zneužíváno, nemusí k němu být zamezeno vstupu matce, otec ale přístup nemá), nebo k zamezení přístupu rodičů k dítěti úplně, měla by nemocnice neprodleně kontaktovat Policii ČR a také Orgán sociálně právní ochrany dítěte.
Dojít k omezení přístupu na pouze jednoho rodiče u dítěte může také ve chvíli, kdy je prostorově nemožné zajistit, aby u všech dětí byli oba rodiče. Je jistě pochopitelné, že pokud by u jednoho dítěte byli oba rodiče a u druhého by nemohl být z prostorových důvodů nikdo, není to v pořádku. Takové odůvodnění omezení počtu osob u dítěte má oporu i v legislativě. Nelze ho ale používat jako ochranu plošně a nebo jako preventivní opatření plošného charakteru.
Taktéž nelze tvrdit, že pokud se na jednom pokoji u dvou cizích dětí setkají jejich rodiče, stávají se z důvodu ochrany práv cizího dítěte (všichni) rodiče návštěvou. Tato argumentace nemá v legislativě oporu. Stejně tak jako omezení přístupu rodičů např. jeden rodič na max. 15 minut denně a každý rodič zvlášť.
V případě, že se dítě nachází na pokoji samo, nebo je na nadstandardním pokoji, je nepřípustné omezování návštěv (jiných osob než rodičů), pokud ty nenarušují chod oddělení například hlasitou hudbou.
Ve výše uvedeném textu byla rozebrána jen jedna tematická oblast, na kterou se rodiče často dotazují. V dalších textech se postupně pokusíme projít všechny oblasti, které se stávají svárem mezi rodiči a zdravotníky.
Pojit je jistě bude jedno: nikdy by nemělo při ochraně vlastních práv docházet k porušování práv jiného pacienta. Pokud k takové kolizi dochází, je nutné porovnat dopady a konkrétní aspekty situace všech, koho se situace dotýká. Také je dobré pamatovat na to, že křikem, nátlakem a jednáním bez vzájemného respektu lze jen málokdy lze dosáhnout smírného výsledku.
Ohlasy na iniciativu
Milá Ágnes, Tvoje podpora pro mě znamenala hodně moc. Dodala jsi mi sílu a odvahu, abych jen nesklopila oči před autoritou bílého pláště. Díky tobě jsem se odvážila vyžadovat pro nás co nejvíce společného času, který pro nás oba byl tak důležitý.
Zuzka, matka se zkušeností – příběh s poplatkem za židli z FN Thomayerovi
Chtěla bych podpořit tento projekt, protože jsem si sama prošla velmi náročnou situací při hospitalizaci 7-leté dcery. Byly to velmi náročné a bolestivé chvíle, když mi dceru po příjezdu na pohotovost hospitalizovali a poslali mě domů pro její věci. Po návratu do nemocnice mě k ní personál odmítl pustit s odůvodněním, že rodiče k dětem nesmějí. Byla jsem bezradná.
Volala jsem proto Ágnes Němečkové, ta mě uklidnila a poradila mi, jak postupovat. Fakt netuším, jak by to celé dopadlo. Na konci příběhu mě vyvádí policie a vyhrožuje zákazem vstupu do nemocnice. I když jsem díky poradenství od Ágnes věděla jak postupovat dál, rozhodla jsem se strážníkům aktivně nijak nebránit a poslouchat příkazy, protože dcera vše sledovala z druhého konce chodby, kde za dveřmi stála v doprovodu tří sester a byla velmi vyděšená. Ke mně nesměla. Mohla mi zamávat jen z chodby. Bylo to neskutečné.
Druhý den ale překvapivě najednou všichni rodiče mohli k dětem. Papír s informací o zákazu vstupu rodičů k dětem ze dveří zmizel!
Lucie Koutná, influencerka @lifemomlucy,
maminka se zkušeností
Projekt Být spolu je normální vnímám jako veledůležitý a naprosto potřebný pro celou společnost. Kdy jindy nás a naši přítomnost děti potřebují víc než když se necítí dobře, jsou nemocné a musí být v nemocniční péči? Mít správné informace a znát svoje práva je tou nejlepší prevencí. Samozřejmě všichni doufáme, že nás a našeho dítěte se to týkat nikdy nebude, ale člověk nikdy neví. Sama jsem se ocitla před čtyřmi roky v situaci, kdy mému synovi šlo o život a lékaři nechtěli umožnit mou přítomnost na jednotce intenzivní péče. Ágnes byla ochotná se mnou komunikovat a radit mi i přes pokročilou noční hodinu. Dodatečně ještě jednou moc děkuji! Jsem dula a v mé profesi se čas od času objeví krizová situace, kdy miminko není v pořádku a personál nechce rodiče k děťátku pustit. I přestože se na takové situace připravujeme, není to pak v reálu jednoduché. Jsem vděčná za možnost zvednout telefon a vytočit Ágnesino telefonní číslo. Vždy má v zásobě možné řešení a potřebné paragrafy, ochotná kdykoliv přijet nebo pomoci po telefonu. Petru znám taky již mnoho let, její letitá práce na poli porodnictví a mateřství je obdivuhodná. Obě jsou veliké srdcařky, pro které je jejich práce posláním a dělají ji s láskou a neskutečným nasazením. Tímto bych jim ráda poděkovala za jejich čas a chuť se tomuto tématu věnovat (i když je až s podivem, že v 21. století je to pořád třeba…). Víc takových žen a projektů!
Helena Tůmová, dula
Připojte se k nám pro lepší péči
Podpořte naši iniciativu a pomozte nám zajistit, aby děti a rodiče měli v nemocnicích svá práva a potřeby respektovány. Klikněte a zjistěte, jak se můžete zapojit do projektu Být spolu je normální.