Podpora rodin v nemocnicích

Být spolu je normální: Práva a potřeby dětí a rodičů

Naše iniciativa usiluje o vytvoření prostředí, kde jsou rodiče a blízcí partnery v léčbě dětí. Připojte se k nám v této důležité misi.

O projektu

Iniciativa Být spolu je normální je zaměřena na zavedení přístupu, který respektuje rodiče a jiné blízké osoby jako rovnocenné partnery v procesu léčby dítěte. Opírá se o platnou legislativu a odbornost, vychází z principů Family-centred care a Charty práv hospitalizovaných dětí. Cílem projektu je podpořit implementaci Metodického pokynu k přítomnosti zákonných zástupců a osob blízkých u dětí při poskytování zdravotních služeb vydaného MZČR v roce 2023.

Celý projekt se dělí do několika souvisejících částí, kterými je vizuální kampaň, informační kampaň pro veřejnost, navázání spolupráce v rámci memoranda s nemocnicemi a samotné hledání konsensu se zdravotnickým personálem a vedením nemocnic, které se k projektu přihlásí.

Součástí projektu je také vznik metodického doporučení pro policisty, kteří jsou přivoláni do nemocnice ve chvíli, kdy došlo k eskalaci situace mezi rodiči a zdravotníky. 

Projekt získal záštitu Ministertva zdravitnictví. 

Věříme, že napomůžeme dobré komunikaci a zlepšení atmosféry v nemocnicích.

Potřebné aktivity, které povedou k námi vytyčenému cíli, můžeme realizovat jen s Vaší podporou. Předem za ni děkujeme.

# Protože rodičovská láska léčí…

 PhDr. Olga Richterová 

Úvodní Slovo Ágnes

„Jako červená nit se celým projektem “Být spolu je normální” táhne myšlenka, že rodiče (pečující osoby) a zdravotníci jsou rovnocennými partnery v procesu uzdravení dítěte, a že dítě potřebuje pro snazší uzdravení pocit bezpečí.

Jako tříleté dítě jsem prožila několik měsíců dlouhou hospitalizaci v léčebně a své rodiče jsem mohla vidět jen o víkendech, proto vím, jak hluboké rány na duši separace od bezpečné osoby zanechává.

Dlouhé roky jsem při práci s rodiči nemocných dětí hledala odpovědi. Odpovědi na otázku, proč stále v českých nemocnicích tak málo respektujeme psychické potřeby dětí. Přitom kvalita zdravotnické péče je, až na ojedinělá selhání, na velmi vysoké úrovni. Je nezpochybnitelné, že většina rodičů si to uvědomuje a je za vysokou úroveň lékařské péče vděčných. Není nic víc, než když Vaše dítě lékař vyléčí a nebo alespoň zbaví bolesti. I přesto nechtějí rodiče své nemocné děti opustit. 

Nejen jako aktivistka podporující po telefonu /nebo i přímo v nemocnici/ rodiče, kterým je bráněno být v nemocnici s jejich dítětem, ale později také

v pozici někoho, kdo se snaží s respektem k oběma stranám (rodiče/nemocnice) měnit pravidla hry tak, aby nedocházelo k porušování práv dětí, jsem hovořila a hovořím s mnoha lidmi.

Lékaři i lékařkami, právničkami i řediteli nebo náměstky ředitelů větších či menších nemocnic. Některá zařízení jsou velmi progresivní a jsou rodičům maximálně otevřena, jiná se snaží a přitom naráží na procesní, legislativní i výkladové překážky, které těžko překonávají. Setkali jsme se i lidmi /a těch je stále bohužel nejvíce/ kterým se “prostě nechce”. Nechtějí měnit pravidla. Nechtějí vnímat změny a nechtějí připustit, že i při nejlepší snaze dělali někdy něco, co mohlo lidem, kterým pomohli, ublížit (my jsme to taky sami přežili, dnešní děti jsou rozmazlené apod.).

Argument “Dělalo se to tak 30 let, tak to nebudeme měnit“ není argument, za který se můžeme do konce věků schovávat. Svět se mění a mění se daleko rychleji, než je nám možná mnohdy příjemné. Zde už se ale všude okolo změnil. Změňme ho, prosím, i u nás.

Naším posláním je podporovat, pomáhat, otevírat dveře. Jsem vděčná, že mnoho nemocnic dnes hledá odpovědi na otázky “Jak to udělat u nás” u kolegů, kteří cesty znají. Už jimi šli, ať už více či méně úspěšně a jsou připraveni se o zkušenosti podělit.

Naším cílem je hledat cesty k tomu, aby zdravotníci vnímali rodiče jako rovnocenné partnery v procesu uzdravování dítěte. Aby se nebáli toho, že se s rodiči příště uvidí u soudu, protože zákon se dá vykládat mnoha způsoby a bohužel legislativa a soudní systém nedává záruku, že zrovna ten konkrétní výklad jednoho právníka z jejich nemocnice a nebo právníka, u kterého se informovali rodiče, je ten, který potom následně zohlední soud. 

Přála bych si, aby naše kampaň ukazovala rodičům, zdravotníkům a odpovědným pracovníkům nemocnic cestu k tomu, jak se cítit bezpečně a jednat s respektem ke všem zúčastněným. 

Vážený čtenáři, ať jste rodič (nebo jiná pečující blízká osoba), zdravotník, pracovník vedení nemocnice, novinář nebo vlastně kdokoliv, naše kampaň je určena i Vám. Věřím, že v ní najdete informace, které Vám budou ku prospěchu.“

Ágnes Bučinská Němečková, vedoucí projektu, Český helsinský výbor

Telefon:

+ 420 770 127 828

Email:

bucinska@helcom.cz

Organizace:

Český helsinský výbor z. s.

Úvodní slovo Petry

„S radostí jsem se zapojila do podpory projektu, který přinese zlepšení komunikace mezi rodiči a zdravotníky. Těší mě, že přibývá zdravotníků*zdravotnic, kteří považují přítomnost rodičů u dětí za samozřejmost. Vědí, že takové děti bývají klidnější, že mnohdy i lépe prospívají. Těm, kteří to zatím odmítají, často stačí dát prostor ke sdílení obav a poskytnout dostatek informací a podpory. Z mých zkušeností jednoznačně vyplývá, že nastavení dobré komunikace a vzájemné pochopení přináší zázraky.“

Petra Sovová, spoluautorka projektu, Hnutí za aktivní mateřství

Telefon:

 +420 776 465 486

Organizace:

Hnutí za aktivní mateřství z. s.

Připojte se k nám pro lepší péči

Podpořte naši iniciativu a pomozte nám zajistit, aby děti a rodiče měli v nemocnicích svá práva a potřeby respektovány. Klikněte a zjistěte, jak se můžete zapojit do projektu Být spolu je normální.