Plná moc dle § 881 občanského zákoníku, aneb když dítě nedoprovází rodiče
Plná moc, kterou zde najdete, byla vytvořena po dlouholetých zkušenostech získaných při řešení různých situací vznikajících pokud jsou jiné osoby než zákonní zástupci nuceni zajistit dítěti lékařské ošetření. V následujícím textu jsme se snažili popsat všechny situace, kdy ji lze využít. Nejde ale o taxativní výčet a pnou moc lze využít dle vašeho uvážení i jinak.
Český helsinský výbor tímto neposkytuje právní poradenství, vzorový dokument je potřeba upravit podle vašich konkrétních potřeb a ověřit, zda splňuje všechny aktuální právní potřeby konkrétního případu a platné právní úpravy. V případě pochybností se obraťte na právního odborníka.
Průvodní informace k dokumentu
„Plná moc k dítěti” dle § 881 občanského zákoníku
„Péči o dítě a jeho ochranu, výkon jeho výchovy, popřípadě některých jejích stránek, nebo dohled nad dítětem mohou rodiče svěřit jiné osobě; dohoda rodičů s ní se nemusí dotknout trvání ani rozsahu rodičovské odpovědnosti.“
Paragraf 881 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku
“Plná moc k dítěti” podle paragrafu § 881 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, slouží jako podpora pro rodiče, zdravotníky i samotnou nemocnici jako instituci.
Dle § 28 odst. 3 písm. e) bod 1. zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách, má dítě právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce, popřípadě osoby určené zákonným zástupcem, pěstouna nebo jiné osoby, do jejíž péče byl pacient na základě rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu svěřen, je-li nezletilou osobou. Často však v nemocnici narážíme na problém s umožněním přístupu zákonného zástupce, natož pak osoby, která je zákonným zástupcem určena. Takové určení se prokazuje plnou mocí dle § 881 občanského zákoníku. V tomto dokumentu rodič (v textu dále používáme termín rodič pro osobu vykonávající rodičovskou odpovědnost, tedy pro zákonného zástupce nebo osobu pověřenou k péči o dítě soudem), která v jeho nepřítomnosti přebírá plnou mocí vymezená práva a povinnosti rodiče. Plnou moc lze využít i mimo oblasti zdravotních služeb, např. při jednání se školou, k vyzvednutí dítěte z kroužku, letního tábora apod.
V situaci, kdy rodič nemůže v nemocnici být a dítě doprovázet, je tak pro dítě zajištěn doprovod blízké osoby, kterou zná a která mu dává pocit bezpečí. Na nemocnici však přítomnost takové osoby klade různé nároky a zvyšuje potenciální rizika.
Při ochraně práv dítěte, respektive jakéhokoliv jiného pacienta, je nutné přistupovat s respektem i k právům zdravotníků a dalších pacientů. Připravili jsme proto vzor této plné moci a poskytujeme ho volně k užití rodičům i institucím tak, aby díky ověřenému podpisu rodiče byla nemocnice chráněná ve chvíli, kdy dítě potřebuje přítomnost jiné osoby, která tím vstupuje do nemocničního prostředí.
Tak jako s každým úředním dokumentem je třeba s touto plnou mocí pracovat dle individuální situace a případně ji náležitě upravit. Pro posílení relevantnosti dokumentu doporučujeme, aby byl podpis rodiče na plné moci úředně ověřen.
Dle § 876 odst. 3 občanského zákoníku postačí na plné moci podpis pouze jednoho rodiče. Z naší praxe však pro vyloučení pochybností doporučujeme, aby byla plná moc podepsána oběma rodiči.
Upozorňujeme, že rodiče jsou povinni ve všech věcech, včetně udělení této plné moci, jednat ve vzájemné shodě. V případě, že podepisujete plnou moc sami, je třeba si předem opatřit souhlas druhého rodiče. Bez vědomí nebo přes nesouhlas druhého rodiče nemůže rodič jednat sám, leda by hrozilo nebezpečí z prodlení (které se hodnotí z pohledu nejlepšího zájmu dítěte). V případě udělení plné moci bez souhlasu druhého rodiče je třeba druhého rodiče o podpisu plné moci neprodleně informovat.
Dále dle naší praxe můžeme doporučit, aby plná moc měla omezenou časovou platnost.
Svěření výkonu rodičovské péče třetí osobě je velmi závažný akt vstupující do nejintimnějších rodinných vztahů. Nejde bohužel vždy předem odhadnout, jakým směrem se budou vztahy s konkrétním člověkem ubírat, a je proto vhodné plnou moc s neomezenou časovou platností neudělovat v zásadě nikdy. V každém případě plná moc končí zletilostí dítěte.
Obě výše zmíněné rady přináší rodiči při zařízení dokumentu zvýšenou námahu, ale z preventivního hlediska ochrany dítěte jde o důležité kroky.
Plnou moc k jednomu dítěti lze udělit i několika různým lidem. Taktéž lze jednou plnou mocí třetí osobu zmocnit k péči nad několika různými dětmi. Osoby, kterým je plná moc udělena, mohou být k dítěti v jakémkoliv vztahu. Od babiček nebo jiných příbuzných, sociálních rodičů, přes chůvu až po rodinné přátele. Rozhodnutí, komu plnou moc udělí, je čistě na rodičích, kteří by měli umět nejlépe vyhodnotit, kdo dítěti poskytne nejlepší péči v jejich nepřítomnosti. Při školních nebo mimoškolních pobytových aktivitách či výjezdech lze zvážit udělení takové plné moci na konkrétní období i dospělým osobám držícím nad dětmi dozor. V případě úrazu nebo jiných zdravotních komplikacích tak zajistíme, že dítě nebude odděleno od doprovázející bezpečné osoby po dobu, než se rodiče dopraví do zdravotnického zařízení.
Kdy lze plnou moc využít?
V případě rodiny, kde ve společné domácnosti nežijí oba biologičtí rodiče
- plnou moc udělit tzv. sociálnímu rodiči (sociální rodič je chápán jako partner biologického rodiče). V situaci, kdy dítě potřebuje do nemocnice odvést sociální rodič, je plně zajištěn jeho právní vztah k dítěti. Do této situace spadají také stejnopohlavní rodičovské páry, sezdanost nebo nesezdanost páru vychovávající dítě na situaci nemá vliv. Plná moc může být udělena oběma sociálním rodičům, myšleno partnerům biologických rodičů.
Výlet, pobyt či dovolená s někým, kdo není zákonným zástupcem dítětem
- babička, rodiče kamarádů, učitel nebo vychovatel apod., je na místě jediný, kdo může dítě doprovodit do nemocnice, na ošetření či být s ním při transportu. V situaci, kdy dojde ke zranění dítěte a rodiče jsou daleko, může být velmi problematické doprovázet dítě v sanitce nebo získat informace, pokud na místě není osoba, která se prokáže jako zákonný zástupce dítěte. Může dojít k tomu, že ze strany zdravotníků nebudou doprovodu poskytnuty informace nebo mu nebude umožněno dítě doprovodit. Do svého příjezdu za dítětem se tedy rodiče nemusí dozvědět žádné informace o stavu dítěte. Bez prokázání vztahu k dítěti nelze rodičům sdělit informace po telefonu. V případě, že je však na místě osoba s plnou mocí, může rodiče ke konzultaci stavu přizvat například přes hlasitý odposlech, kdy lékař informace sdělí osobě s plnou mocí, ale rodiče jsou přítomni po telefonu a rozhodují oni.
Nehoda s vážným/kritickým stavem rodičů a dítětem v nemocnici
- kdy rodiče nemohou s dítětem být. V případě nehody, kdy se rodiče nachází ve stavu neumožňujícím doprovodit dítě nebo určit vhodnou osobu, může dojít k prodlevě v předání informací, nebo k bránění v přístupu k dítěti, dokud se neprokáže, kdo je blízkou osobou dítěte.
Porod, kdy doprovázející osoba rodící ženy není biologickým rodičem dítěte, a nebo jde o stejnopohlavní pár, kdy druhý rodič chce být se svým dítětem.
- dále také v situaci, kdy má rodící žena po porodu komplikace a otec potřebuje podporu a pomoc osoby blízké u miminka, slouží plná moc k tomu, aby se mohl s pověřenou osobou střídat u novorozence a zároveň mohl zjistit potřebné informace o své partnerce.
Vzor plné moci, který si zde na webových stránkách projektu Být spolu je normální můžete stáhnout, lze modifikovat dle vaší potřeby pro různé situace, které můžete specifikovat dle svého uvážení. Plnou moc jsme pro vás připravili zdarma díky podpoře dárců, kteří se rozhodli projekt podpořit. Pokud se nás rozhodnete podpořit i vy, budeme moci v naší práci pokračovat a nadále podporovat rodiče, děti i zdravotníky na cestě k našemu společnému cíli.
V případě, že plnou moc dáváte třetí osobě, vždy doporučujeme tento dokument vytisknout, přidat do desek a připojit aktuální kontakty na naši organizaci, aby se při použití plné moci mohl dotyčný případně obrátit na naši organizaci o pomoc.
Přejeme vám, aby k použití plné moci nemuselo nikdy dojít.
Za projekt Být spolu je normální Ágnes Bučinská Němečková a Petra Sovová
Připojte se k nám pro lepší péči
Podpořte naši iniciativu a pomozte nám zajistit, aby děti a rodiče měli v nemocnicích svá práva a potřeby respektovány. Klikněte a zjistěte, jak se můžete zapojit do projektu Být spolu je normální.